Coraz częściej mówi się o pracy jako opiekunka seniora w Niemczech. Istotnie, praca za granicą niesie za sobą wiele korzyści, a seniorzy wymagają opieki niezależnie od miejsca zamieszkania. Niemniej, nie każda kandydatka na takie stanowisko czuje się pewna swoich umiejętności z zakresu języka niemieckiego. Czy takie osoby sprawdzą się w roli opiekunek seniorów w Niemczech?
Czy bariera językowa przeszkadza w opiece nad seniorem?
Niestety, osoba starsza nie jest maszyną, a człowiekiem wymagającym wiele czułości, uwagi i zrozumienia. Bardzo trudno jest spełnić te potrzeby, nie będąc w stanie przekazać seniorowi nawet kilku słów w jego języku. Ponadto relacja opiekunka-senior wymaga budowy zaufania i więzi między obiema stronami, co można osiągnąć tylko przy dobrej komunikacji. Dlatego też znajomość przynajmniej podstaw języka jest koniecznością dla osób, które chcą zajmować się niemieckimi seniorami. Co więcej, opieka nad seniorem w Niemczech wymaga możliwości komunikacji z jeszcze jednego powodu. W końcu osoba starsza może chcieć powiedzieć opiekunce, na przykład, że nie czuje się najlepiej, że jest głodna lub chce skorzystać z toalety. Takich rzeczy często nie sposób się domyślić bez znajomości języka osoby starszej.
Na jakim poziomie musi być język opiekunki osoby starszej w Niemczech?
Oczywiście, nikt nie wymaga od opiekunek, aby znały język niemiecki w stopniu zaawansowanym. Tak naprawdę wystarczą tylko podstawy, które często przekazuje się uczniom w szkołach średnich. Wiadomo, że im lepsze zdolności językowe posiada dana kandydatka, tym chętniej będzie ona zatrudniona do opieki nad seniorem w Niemczech, jednak agencje pracy kładą w tym przypadku większy nacisk na takie cechy jak:
chęć pomocy osobom starszym,
komunikatywność i empatia,
odpowiedzialność,
pogoda ducha.
Należy też podkreślić, że praca za granicą pozwala z każdym dniem rozwijać swoje umiejętności językowe, dlatego bariera językowa między niemieckim seniorem a polską opiekunką zwykle zanika w bardzo szybkim tempie.