Praca opiekunki osób starszych to niezwykle trudny zawód, którego nie każdy może się podjąć wykonywania. Chcąc pracować z seniorami, trzeba dysponować odpowiednimi cechami charakteru, a do tego warto się przygotować do niej merytorycznie, kończąc odpowiednie kursy bądź szkolenia.
Kto może pracować jako opiekun seniora?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga przede wszystkim pracy z samymi seniorami. Wiąże się zatem z koniecznością posiadania przez kadrę wysokich pokładów empatii, zrozumienia i spokoju w sobie, osoby żywotne, nazwijmy to nadpobudliwe, źle będą znosić zwolnione tempo pracy podopiecznych, będzie to dla nich trudne i wymagać będzie olbrzymiego wyrzeczenia. Na pewno dużo łatwiej odnajdują się w tej roli ci, którzy mają wykształcenie okołomedyczne, jak np. pielęgniarki i pielęgniarze. Dlatego też od 1 stycznia 2020 roku pracować w prywatnych, państwowych i samorządowych ośrodkach opieki mogą wykonywać osoby o kwalifikacjach niezbędnych do wykonywania zawodu: lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego, opiekuna w domu pomocy społecznej, opiekuna osoby starszej, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, opiekuna medycznego. Zatem punktem wyjścia będzie posiadane przez kandydata odpowiedniego wykształcenia a w następnej kolejności jego cechy osobowościowe.
Czym zajmuje się opiekun ludzi starszych?
Do podstawowych obowiązków opiekuna seniora zaliczyć trzeba pomoc w wykonywaniu czynności życia codziennego, które sprawiają trudność podopiecznym. Będą to zatem czynności wykonywane pomoc w przygotowywaniu posiłków, utrzymywanie porządku, przeprowadzeniu porannej toalety, niekiedy ubrania się. Ważna jest też organizacja czasu wolnego i rozmowa, umiejętność słuchania, zachęcania do aktywności to jedna z cech pożądanych u przyszłego kandydata na opiekuna osoby starszej. Ceniona jest też zawodowa znajomość psychologii, pedagogiki czy fizjoterapii, choć nade wszystko liczą się tu kompetencje miękkie.